Reklamní sdělení
Hokejové Kralupyhttps://www.hokejovekralupy.czJedno město, jeden tým. Pojďme se spojit!
Jak to bylo za Covidu? https://www.jinedimenze.netStáhněte si zdarma knihu spisovatele Petra Matějčka: COVIDO-TYRANIE: výpověď doby (2020, 2021)
Levne Radiatoryhttps://levneradiatory.pageride.czVyužijte DOPRODEJ deskových radiátorů ZA STARÉ CENY

SOCIALIZACE: Je nutné postupně zvykat na vše: na osoby, děti, jiné psy, věci, dopravní prostředky, brát do restaurací, na náměstí, veřejné akce, ZOO atd. Postupně s rozumem! Po příchodu domů, dejte štěňátku nejprve čas poznat členy domácnosti včetně vás. Vždy si pamatujte, že ze všeho si musí odnést pozitivní prožitek, protože výborně socializovaný pes je úžasný parťák do života. Místem pro socializaci je i cvičák pro psi, avšak z vlastní zkušenosti není cvičák jako cvičák. Pokud zde budou poměrně stejně stará štěňátka a necháte je hrát mezi sebou, OK. Pokud ale zde budou psi různého věku, od štěňat až po dospělce, nikdy je nenechte si společně hrát. Může se stát, že vám jeden z nich bude štěňátko prohánět nebo se jich na něj vrhne hodně a pejsek z toho bude vystresovaný. Jakmile prožijí nějakou nepohodu, velice dobře si to pamatují. Vyberte si cvičák, kde se budete vy i pejsek cítit dobře, budete ho učit pouze pozitivní metodou nikoliv nátlakem a nebude zde rutinní provádění cviků.

Nikdy nesmí žádný cizí pes na vašeho vyběhnout nebo ho kousnout! Nejlepší socializace se psy je s těmi, o kterých víte, že jsou bezproblémoví nebo jezděte na výstavy psů či klubové akce.

ZVYKÁNÍ NA SAMOTU: vidím hned za socializací za nejdůležitější! Zvykejte na ni hned od malička a nepodceňujte to. Československý vlčák je VELMI smečkový pes, avšak v tomhle buďte neúprosní a mějte i čas sami na sebe. Štěňátko bude chtít jít za vámi kamkoliv, proto zvykejte ho na to, že někde musí vydržet nějaký čas samo. Ze začátku doporučuji chodit například na toaletu a zavírat za sebou dveře nebo po procházce, či delší hře ho nechat například půl hodinky o samotě (ať už v kleci nebo v kotci). Zvykejte ho čekat i v autě (samozřejmě ne v létě, kdy do auta praží sluníčko). Pokud štěňátko bude štěkat, kňourat nebo výt, vydržte a jděte pro něj v době, kdy bude potichu. Velice ho pochvalte a odměňte. Jakmile byste přišli pro pejska v době, kdy by vyváděl, koledujete si, že to bude dělat neustále (aha, já štěkám a on přijde). Po příchodu domů obejděte se štěňátkem sousedy a omluvte se, že nějaký čas bude trvat, než si zvykne být doma sám.

VÝCHOVA/VÝCVIK: za úplný základ, který by měl dle mého názoru zvládat každý pes je přivolání a zastavení. Učte je už od malého štěňátka. Cvičte kratší dobu s opakováním (vždy maximálně 10min). Buďte důslední, avšak nezapomínejte, že výcvik má vždy skončit v nejlepším. Na pejska nemá smysl křičet nebo ho nějak trestat, ničím tím nedocílíte. Začněte s výcvikem vždy doma, pokud se zadaří, přejděte do více rušivého prostředí. Pokud pejsek dělá něco nežádoucího, netrestejte silou ani na něj neřvěte, snažte se zachovat klid a rázně povelujte NE, NESMÍŠ, FUJ. Pokud pejsek udělá žádoucí chování, například k něčemu čuchá, vy mu řeknete FUJ a on půjde pryč, okamžitě pochvalte a odměňte. Československý vlčák nedělá nic moc zadarmo....Nebojte se hlasem ukázat své emoce, čím větší radost ukážete, tím snadněji dosáhnete výsledku.

VHODNÝ KOTEC: kotec musí být pevný, s podlahou, krytý, minimálně z 2 stran. Ideální rozměr 3x2m. Střecha bez otvorů!!! Pes by se mohl protáhnout (výborně dokáží vyšplhat nebo v nouzi vysoko vyskočit). Podlaha je nezbytná, aby nedošlo k podhrabání. Pořiďte kotec s kvalitní sítí nikoliv karisíť, protože pes si o ní poničí zuby. Nekupujte levné kotce, hlavně ty co jsou z Polska. Je zde riziko, že mříže budou pružné a pes se může protáhnout hlavou či hrudníkem. Na fotografii vidíte náš, správně vyrobený kotec, se zateplenou boudou.

kotec

 VHODNÁ KLEC: Pokud nemáte doma místnost, kde můžete pejska nechat, aniž by se o cokoliv poranil, doporučuji pořízení klece. Klec musí být svařovaná z kvalitní oceli, jinak hrozí, že se vám z klece dostane nebo se o klec poraní. Klec musí být prostorná s uvnitř uloženým pelíškem nebo vetbed podložkou. Vetbed podložku doporučuji hlavně pro štěňátka, která ještě často čurají. Propouští vlhkost, je antialergenní a je možné ji prát v pračce. Nikdy nepoužívejte klec nebo kotec jako trest, nenechávejte je v nich ani uvázané nebo s obojkem (mohlo by dojít k uškrcení)!!! Do klece nebo kotce dávejte pejska nejlépe unavené, případně s kostí nebo hračkami na zabavení. Našim odchovancům nabízíme výrobu pevných i skládacích klecí na míru.

klec

 VÍTÁNÍ: čsv jsou bouřliví vítači. Protože máte malé děti nebo nechcete mít tlapky až na ramenou nebo případně mít nechtěně přeražený nos, je potřeba se od malička s pejskem vítat klidným hlasem a v případě skákání říkat hlasité Ne, NESMÍŠ, NESKÁKEJ, korigovat ho vodítkem nebo v případě, že ho máte na volno, osoba ať sníží ruce dolů, případně dát povel k sednutí a tím k uklidnění.

KOUSÁNÍ: štěňátka jsou takoví malí raptoři, kteří neustále potřebují něco kousat. Minimalizujte ale útoky na vás vždy převedením kousání do hračky nebo učte povely za pamlsek. Odvrátíte tím pozornost od vaší části těla.

KRMENÍ: záleží na každém, co bude volit za potravu pro svého psa, zda pouze granule nebo syrovou stravu či kombinaci. Ne každý má k dispozici v mrazáku šuplík s masem pro psa:)

Pes patří mezi psovité šelmy a jejich přirozenou potravou je maso. Dnešní granule jsou sice z velice kvalitních surovin a obsahují všechno, avšak maso je pro psa lépe stravitelné. Naše Elsie je od malička krmena jak masem, tak granulemi z důvodu našeho cestování a ne vždy je možnost mít mrazák nebo lednici po ruce. Krmíme 2x denně, ráno masem a večer granule. Ne každému jedinci to však může vyhovovat, řiďte se vždy individuálními potřebami vašeho miláčka. Kosti se musí dávat pouze v syrovém stavu (vařené jsou pro psa nebezpečné). Maso ideálně také v syrové formě (pro štěňátka na jemno mleté, pro starší jedince hrubomleté nebo celé).